Billy Martin

Billy: This Is Halloween

26. října 2008 v 17:50
I love Halloween! Everyone loves Halloween right?? I usually do a new Halloween inspired drawing every year, so here is my '08 submission. Im going to print a limited run of these as glossy mini-posters and sell them on my web store. They will numbered and signed by me! So check the store next week for them...Happy Halloween!
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Level 27 v italském Teen Rock Magazínu

26. října 2008 v 17:20
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Level 27 at Disneyland!

21. října 2008 v 14:44

Hey guys, I'll be launching a high-end line of Level 27 clothes I designed especially for the Disney Vault 28 store in Downtown Disneyland. I've been working on this for a while now and I've been dying to talk about it. Its all set and ready to go for November 15th, I'll be there from 8-10pm to sign and meet everyone who can make it out. Hope to see a bunch of you there!


© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Dracula "Munny"

10. října 2008 v 15:26
I've had a few "Do-It-Yourself" Munnys sitting around for a while now and I finally got around to doing one. I had a great time with this one and I cant wait to do another one, any suggestions on the next one?
I was inspired to do one of these after seeing 's awesome Munnys.

I made a video of me working on him, check it out here.

If you'd like this little Count to be sitting in your home..you can purchase him here.
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: "My First Munny"

8. října 2008 v 6:29
Kid Robot makes these awesome "Do-It-Yourself" vinyl Munnys to paint on. I've had a few of them sitting around for a while now and I finally got around to painting one. I made a video of me doing it..check it out.
If you are interested, this little Count can be all yours here!
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Marvel Masterpieces

3. října 2008 v 15:20
Billy opět zveřejnil na svých stránkách neuvěřitelně krásný věci..když se na to člověk pořádně zadívá tak je to fakt umění.

Billyho Online store

30. září 2008 v 6:39
Jak Billy sliboval, tak nám poslal na ofišky odkaz na jeho nový online store, kde bude prodávat originály svých výkresů, knížku a další ze svých výtvorů:
Bloodzilla Online Store

© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Online Art Store Launch

23. září 2008 v 6:31

I've been putting together an online store to sell my original art, prints, books and more. It's finally up and running! I want to make it like a real gallery show and give everyone a fair chance at buying an original. So, I will launch the site exactly one week from today, Sept. 29th at 12 pm pacific time. I plan on continually adding new works to the site as pieces begin to sell. The store will launch with original marker illustrations, paintings and sketch cards that I've done over the past few years. Check back here next week for a link to the store!
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Kytarista Good Charlotte bude pohádkovým otcem

22. září 2008 v 17:00
O této zprávě sice už všichni víme, ale tady si ještě můžete přečíst článek z iPunku. A jinak - až listopad 09?? :(
Kytarista a klávesista Good Charlotte Billy Martin se nedávno dozvěděl, že jeho žena Linzi, která pracuje jako kadeřnice, je těhotná a v tom momentě se mu na chvíli zastavil život. "Koupili jsme bez jakýhokoliv stresu těhotenský test. Ona si ho vzala, já jsem si sednul ke stolu a o dvě minuty později mi řekla, že čeká dítě. Všechno na světě se na minutu zastavilo. Byl jsem šokovaný, ale vzrušený," popisuje Martin nejhezčí chvíli svého dosavadního života. Charismatický kytarista, jenž je zároveň i kreslířem a ilustrátorem své módní značky Level 27, plánuje už teď se svou ženou netradiční výzdobu dětského pokoje. "Pokud to bude holka, uděláme pro ní něco ve stylu Alenky z její knížky Alenka v říši divů a pokud kluk, tak to bude spíš ve stylu Kloboučníka (Mad Hatter) nebo kočky Šklíby (Cheshire Cat) z tý pohádky. Nechceme dělat nic temnýho, co by to dítě vystrašilo. Chceme světlejší a šťastnější verzi dítěte," dodává s úsměvem. Velkou inspirací je momentálně pro Martina jeho spoluhráč a zpěvák z kapely Joel Madden, který má se svou přítelkyní Nicole Richie osmiměsíční dceru Harlow.

Joelovy rady Billymu:)

15. září 2008 v 17:12
Billy prozradil, že mu Joel dal pár otcovských rad a že si o tom chvíli povídali. Také řekl, že chtějí udělat dětský pokoj na téma Alenka v říši divů a že je velmi napjatý. O Joelovi řekl, že ho otcovství změnilo - ale jen v dobrém smyslu.
"Joel mi řekl, že to změní celý můj život, ale že je to nejlepší věc na světě, co se mu kdy stala." řekl Billy. "Řekl mi, abych se nestresoval a nebál se udělat ten velký krok. Abych si to užil protože je to nejvíc cool.
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Lord Barthus

9. září 2008 v 6:37
Another character from a story I'm working on...He is the villain to Valiant. I finally finished my Marvel Masterpiece sketch cards, so hopefully I can update more often.
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Home at last...(Billy bude táta!!)

5. září 2008 v 14:00
What's up guys? Paul said it best with his last sentimental GC TV, it was an amazing tour but its sure nice to be home too! Now we just have to start writing a new album so we can get back out and do it all over again. I have been waiting to share some exciting news with you all but I figured I would wait until all the tour blogs were done. That being said I found out a few months ago that I'm going to be a Dad! I couldn't be more excited about it, I love kids and have always wanted this to happen. Lucky for me I'm home now, so Linzi and I can start setting up a nursery before the little one comes. Hope you are all ready to welcome yet one more member to our ever-growing GC family!
Billy
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Rorschach

18. srpna 2008 v 12:18
Strangely enough, being a huge comic fan I had never read the Watchmen. I picked it up a week or so ago and started reading it, so I'd be familiar with it before the movie. I must say I LOVE it!! So here's a quick Rorschach I did today. Enjoy
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Valiant painted

18. srpna 2008 v 12:17
This a drawing of a character I created called Valiant, it's for a comic book I've been developing for a while. There's an older picture of him here on my DA page from a while ago. I've been working on a set of Marvel Masterpiece sketch cards in my spare time so I haven't had much time for other drawings. I figured I'd post this since it's been a while.
Lines by me
Amazing colors by Kyle Foster
© Pokud máte zájem kopírovat tento článek - prosím se zdrojem !

Billy: Back from San Diego Comic Con

4. srpna 2008 v 7:27
Hey guys...just flew back to Florida to meet back up with the tour. Comic Con was awesome as always! I got to say hi to a bunch of my friends there as well as meeting some new faces at my signing. Thanks to everyone who made it out, here's a few pics.
 
 

Reklama