Joel Madden

Rozhovor s Joelem - překlad

10. března 2007 v 17:38 | ELLík
Ot : Je nějaká činnost, kterou rád děláš s Benjim ? Pomáhá to nějak tvému tvůrčímu procesu ? - Yelena, 19, San Francisco, CA
Od : Pereme se spolu jako bráchové kvůli blbostem - jako, když Benji ztratil moje nejoblíbenější třičko nebo něco podobného - tak to mě někdy rozčílí. Ale my navzájem víme, že to nemyslíme vážně. Máme mezi sebou rytmus. Dokonce bez toho, abychom si něco řekli, víme že se to druhémulíbí, nebo ne (např. muzika). A taky navzájem sdílíme stejné názory, a tak harmonie mezi náma je často velmi dobrá.
Ot : Věříš v lásku na první pohled? - Bailey, 17, NY

Od : Ah ano. Rozhodně. V lásce je možné všechno. Jestli se mi to už stalo? Ne. Ale i přes to, opravdu tomu věřím. Lidské srdce je záhadná věc - musíš to ale srdci dovolit..
Ot : Máš nějakou radu pro ctižádostivé začínající muzikanty? Kait, 17, Waterbury, CT
Od : Za prvé, psát vlastní hudbu a zařídit se jako začínající spisovatel. Za druhé, hrát svou muziku pro všechny, kteří poslouchají. Dříve jsme Benji a já také byli neúspěšní. Ale často jsme s sebou nosili kytaru s mikrofonem - a hráli na ulicích.
Ot : Slyšela jsem, že jsi byl čístící technik, co přesně to znamená ? - Loren, 22, Athens, GA
Od : Dříve jsem myl vlasy v jednom salónu. Dělal jsem ty nejlepší masáže hlavy. Je to jistá cesta, jak se naučíš starat o hlavu (zní to divně co). A naučíš se, netahat si moc ty vlasy, jen trochu. A pořád si mi tam sedali samý měšťáci. Nebylo to tak náročný na psychiku.
Ot : Je něco, co by sis ještě v životě přál ? Nebo něco, co bys rád udělal ? Pamela, 20, NY
Od : Ano - vyhrát Grammy!!
..je to fakt jenom volně přeložený, tak se nedivte..;)
Anglická verze interview zde . A scan z CosmoGirl, odkud pochází zde .

Rozhovor s Joeldou, magazine CosmoGirl ♣

9. března 2007 v 17:39 | ELLík
He may be covering his tattoos with dress shirts and ties these days, but the Good Charlotte front man is still a total rocker at heart! By Rachel Chang

Ever since he started Good Charlotte with his twin brother, Benji, back in high school, Joel Madden has lived a typical rock star life. For the past 11 years, the musician from Waldorf, Maryland, has split his time between recording music in the studio and touring the globe with the band. Oh, and of course he's dated A-list stars- Hilary Duff for two and a half years and, more recently, Nicole Richie. But while his music still definitely rocks hard, Joel, 28, is now taking a softer approach to life- and on Good Morning Revival, GC's fourth album (out this spring), the change is obvious. "This is definitely a bit of a revival for the bam," says Joel. "A new start, a new place, a bit of a new sound. It feels life the morning after a huge storm- you step outside and theyard's a wreck, but everything is calm." He ever grew out his Mohawk and took on a more sophisticated image for the "revival" (doesn't he look shark in this pic?). Here, he answers your questions about love, music- and keeping it real.

Q: What's it like working with your twin brother? Does it help your creative process? - Yelena, 19, San Francisco, CA
A: We fight like brothers over dumb stuff- like, if he lost my favorite shirt or something- so sometimes it's annoying. But we know each other so well inside and out, we have a rhythm together. Without even saying something, we can tell if the other one is liking (the music) or not. And we kind of share the same voices, so the harmonies are always really good.

Q: Do you believe in love at first sight? -Bailey, 17, NY
A: Ah yes. Definitely. Anything is possible with love. Has it happened to me? No. But I really believe in it. The human heart is a mysterious thing- you just gotta let love do its thing.

Q: Any advice for aspiring musicians? - Kait, 17, Waterbury, CT
A: One, write your own music and establish yourself as a songwriter from the beginning. Two, play your music for anyone who will listen. Benji and I were really hungry. We always had a guitar and mic with us- we'd play on street corners.

Q: I heard that you used to be a shampoo technician. What exactly does that mean? - Loren, 22, Athens, GA
A: I washed hair at a salon. I give the best scalp massages, straight up! There's a certain way you caress the head- not too strong, not too light, and a little bit of hair pulling, just a little. But every time a dude sat down, I wasn't too psyched!

Q: Is there anything you haven't done yet career-wise that you'd like to do soon? - Pamela, 20, NY
A: Yes- win a Grammy!
Později se pokusím přeložit..

Joel napadl i fotografku..

9. března 2007 v 14:39 | ELLík
TMZ zjistily, že Beverly Hillská policie vyšetřuje Joela, kvůli napadení fotografky (ještě před tím, než napadl fotografa zde ). Podle informací od policie, měla být žena udeřena do hrudníku Joelovým zápěstím, když se Joel pokoušel dostat Nicole ven z čínské restaurace Mr. Chow's v Beverly Hills.
Fotografka také informovala, že po incidentu musela vyhledat doktora.. Policie vše bere vážně a bude se tím zabývat..

Joel & Richie - 5.3.07

8. března 2007 v 16:36 | ELLík
To Joelovo oblečení mi připomíná starý časy..

Si užívá..

8. března 2007 v 16:33 | ELLík

Nicole´s ring..

8. března 2007 v 16:32 | ELLík
...detailní záběr..

Joelda & jeho podobizna..

8. března 2007 v 16:31 | ELLík
No, možná je ten obrázek trošinku tlusčí ?? :D

---> J <---

8. března 2007 v 6:53 | ELLík

Joelda napadl novináře - článek

7. března 2007 v 14:29 | ELLík
Nicole Richie's boyfriend doubles as her personal bodyguard -- quick to get violent with anyone who stands in her way.
A heated Joel Madden bulldozed his way through a crowd of paparazzi as he and Nicole Richie tried to sneak out the back door of Mr. Chow Saturday night, sending photogs flying. As Madden approached his waiting ride, the Good Charlotte frontman finally lost his patience and rocked one unlucky photog with an openhanded shot to the chest. As the photog stumbled backwards, Madden and Richie quickly got into the car, and sped off into the night.

The day before this scuffle, chopstick-thin Richie was rushed to the hospital after feeling dizzy on the set of "The Simple Life" -- after 20 hours of filming. She was treated for dehydration and released. Looks like Madden was just being a bit protective of his girl.

Článek z TMZ (Joel & Nicole)

7. března 2007 v 14:22 | ELLík
TMZ has learned that the Beverly Hills Police Department is investigating rocker Joel Madden, after a female photographer filed a "crime report" claiming he attacked her during a violent confrontation Sunday night.

According to police sources, the woman claimed Madden struck her on the left breast "with the heel of his hand" as the rocker tried to escort his girlfriend, Nicole Richie, out of the back door of Mr. Chow restaurant in Beverly Hills. The photographer told TMZ that she has a welt to prove it, and had to see a doctor for treatment.

Madden can be seen throwing a forceful, open-handed stiff-arm into the chest of another paparazzo, moments after the alleged incident.

Police reps also tell TMZ that they take every claim seriously, and a crime report was taken on this incident.

A rep for Madden had no comment !!

Joel dělá Nicole bodyguarda..

7. března 2007 v 14:17 | ELLík
Video - On by se snad i popral, kvůli ní.. :D

Nicole And Joel: Star-Crossed Shovers?

7. března 2007 v 8:46 | ELLík
Joel Madden's dinner date with Nicole Richie at Mr. Chow's last Saturday may end up costing the rocker a little more than he originally intended to spend - the Good Charlotte vocalist is the target of a crime report filed by a female paparazzo who claims the singer shoved her on his way out the back door. X17 actually captured the incident on tape from two different angles: in the clip below, first you'll see Joel from a distance, and in the second you'll get to witness his frustration up close and personal!
Video ZDE
And before you ask, no - the female paparazzo (paparazza?) Joel isn't one of ours. (Our cameraman - who got shoved himself - just walked it off!)

Joel & Nicole 3.3.07

5. března 2007 v 18:22 | ELLík
Další fotky Joela a Nicole z 3.března 07. Je tam k tomu i video a jsou tam i další záběry na new Nicole´s ring..:/
nrichiejmadden030407_4.jpg
Další fotky ZDE

J&N - 3.3.2007 LA

5. března 2007 v 14:27 | ELLík
Kéž by se jí ty jehly podlomily pod nohama :P sranda..

Joel řekl v interview..

4. března 2007 v 13:28 | ELLík
"Mám rád, když dívky vědí kdo doopravdy jsou a nepotřebují muže, aby jim říkali co nebo jak to udělat. Atraktivní dívky jsou nezávislé a umí se sami rozhodovat. Nemusí pořád něco zkoušet, jen aby se staly atraktivními ! Jejich krása je způsob, jak zapůsobit na okolí.." (doufam, že nemluví o Nicole) ☺
 
 

Reklama